بهترین سایت مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج آنلاین 1391
مشاوره آنلاین تلفنی یا حضوری
۸۸۴۲۲۴۹۵ -۰۲۱

مشاوره کودک | تربیت کودک | آشنایی با مسائل جنسی کودکان

مشاور کودکان


مشاوره کودک و امور مربوط به آن بهترین سایت مشاورخانواده سال 1391. 4.6
آشنایی با مسائل جنسی کودکان
تمام ساختار شخصیت که انشعابات آن بسیار وسیع و گسترده است، فقط بر اساس یک طرح و چارچوب جنسی بنا شده است. کارکردها و الزامات جنسی لزوما نقش خودسرانه را در ساختار رشدی کودک ایفا نمی‌کنند. برعکس، سلسله وسیع واقعیات و رفتارها که مستقیما یا به طور غیر مستقیم به جنس مربوط می‌شود، باید به یک مجموعه بسیار پیچیده شبیه باشد، یعنی شخصیت رشد.
وقتی از یک کودک سوال می‌شود «تو دختر هستی یا پسر؟» پسر به گونه صحیح به این پرسش جواب می‌دهد و گاهی بسیاری از بچه‌ها فقط با گفتن نام خود به این پرسش جواب می‌دهند، تعدادی دیگر نیز با یک انکار شدید، جواب می‌دهند: «من دختر نیستم!» گوناگونی و مضامین تمامی این جواب‌ها، نشان می‌دهند که با چه شیوه‌های مختلفی، شخصیت و جنس با هم ممزوج شده‌اند. کودک پس از ایجاد قوه تمیز عقلانی صحیح در رابطه با جنس خویش، باز هم نیاز به سال‌های زیادی دارد تا نقشی را که به عنوان پسر یا دختر به او محول شده، تشخیص داده و انجام دهد.
اثر تربیتی، به خودی خود در آغاز باید اختلافات جنسی مشخصی را پیش‌بینی کند. در هر حالتی، نتیجه نهایی این است که هر جنس، گرایش به سوی ایفای نقشی دارد که برای او تعیین شده است. با این حال کودک باید به طور فعال این نقش را کشف کند و با آن سازگاری یابد.
برای والدین، کمک به فرزند (چه دختر باشد و چه پسر) وظیفه سنگینی است، تا او نقش خود را در چارچوب جامعه بیابد. برای آمادگی بیشتر در پیش‌آمدها، والدین باید انواع حوادثی را که احتمال دارد از طرف کودکان دیگر برای کودکانشان پیش آید، شناسایی کنند.
با این حال هدف اساسی باید حمایت از یک اعتماد دوجانبه آسان بین پدر و فرزند، و مادر و فرزند باشد. یک سری اختلافات عمده فردی در رابطه با شدت خصوصیات و عملکردهای جنسی در بزرگسالان مانند کودکان وجود دارد. مشکلاتی را که کودک مطرح می‌نماید، شدیدا دربردارنده اثر و علامت رفتار شخصی والدین است. خط‌مشی نامناسب یک شور و هیجان، تنها زمانی قابل احتراز است که مادر با دقت در شخصیت و مجموعه رشد کودک، آن را تعبیر و تفسیر کند. کودکان زرنگ، خیلی زود بسیاری از چیزها را می‌فهمد، ولی کودکان دیگر آنقدر «کند» و «ساده» هستند که باید کم‌کم به آنها آگاهی داد و آگاهی این آگاهی تکرار شود. بعضی از کودکان بر اساس یک شناخت واقع‌گرایانه، از تولید مثل حیوانات، برای خود نتیجه‌گیری کرده و از این اطلاعات در رابطه خود همگامی می‌کنند.
گاهی پدر نسبت به مادر، منبع اطلاعات بهتری است. گاهی پسرها بیشتر مایل به جمع‌آوری اطلاعات جنسی از منابعی غیر از محیط خانواده هستند. آنها در بازی‌ها و کشفیات تجربی، بسیار فعال و سمج هستند. اگر پسرها و دخترها را به صورت گروهی با هم مقایسه کنند، این دخترها هستند که میل دارند بسیار زود علاقمندی خود را به مسائل جنسی نشان بدهند. زمینه پرسش‌های آنها بسیار گسترده بوده و نسبت به جمع‌آوری اطلاعاتی که توسط کودکان دیگر داده می‌شود، به محرک کمتری نیاز دارند. با کشف تدریجی نقش‌های جنسی و سازگاری با آن کم‌کم غریزه جنسی نیز ظهور می‌یابد. حال این سوال مطرح می‌شود که غریزه جنسی چیست؟ از لحاظ اجتماعی و اخلاقی چه جایگاهی دارد و چگونه باید ارضا شود؟
در وجود بشر سائقه‌های مختلفی نهاده شده است که همه آنها باید از راه طبیعی خود ارضاء شوند. بسیاری از این سائقه‌ها مشترک بین انسان و حیوان است. آن‌جا که عقل حاکم و راهنمای آنها باشد، جنبه انسانی دارد و اگر عقل در هدایت این غریزه‌ها دخالتی نکند، صرفا جنبه حیوانی خواهد داشت.
اگر در پاسخ دادن و ارضاء کردن بعضی از نیازها کم‌توجهی شود و یا اصلا توجهی نشود، عقل و جسم تحت تاثیر قرار گرفته و از مسیر طبیعی خود خارج می‌شود و در صورت افراط نیز موجب مرگ آدمی می‌شود، اما سائقه جنسی این‌چنین نیست؛ سائقه جنسی از جمله نیازهای آینده انسان است، یعنی از ابتدا فعال نیست و در زمانی خاص با مقدمه‌ها و محرک‌های مختلف فعال می‌شود.
کم‌توجهی به غریزه جنسی نه‌تنها موجب ضایع کردن عقل نمی‌شود، بلکه عقل حاکم بر او می‌شود و آن را مورد امر و نهی قرار می‌دهد. هرگاه عقل شرایط را مناسب دید، آنگاه افسار و زنجیر غریزه جنسی را سست می‌کند تا به فعالیت برای نیل به هدف که تداوم نسل است، بپردازد و در هر زمان که این هدف حاصل شد، جنس در مهار عقل است.
در واقع غریزه شهوت‌های جنسی یکی از قوی‌ترین غرائز انسانی است که اگر به موقع رسیدگی و ارضا نشود، منجر به ناکامی‌ها و شکست‌های عمیق می‌گردد. ارضای غرائز جنسی و کیفیت این تمایلات یکی از مسائل مهم علمی و دینی است و دانشمندان درباره آن نظریه‌های متفاوتی ابراز داشته‌اند.
در تمدن اسلام، در صورتی که باعث سلب آزادی دیگران نشود و نظم و انضباط اجتماع بر هم نخورد، با رعایت هدف رسیدن به کمالات روحانی و صفات عالی انسانی، این غرائز ارضا می‌شوند، در حالی که در غرب برای ارضای غرائز جنسی، آزادی زیادی بدون توجه به مصالح و منافع فرد و اجتماع و خانواده‌ها داده شده است و در نتیجه دختران و پسران، دچار تندروی‌ها و فساد اخلاقی شده‌اند.
بنابراین پیروی بی‌قید و شرط از هوس و هواهای نفسانی آزادی نیست، بلکه بردگی و بندگی محض است. آزاد مرد و آزاد زن کسی است که با ن یروی ایمان و عقل و توانایی اخلاقی، خود را از تمام قیود و بندگی و مخصوصا شهوات جنسی برهاند.
حضرت علی(ع) در حدیثی فرموده است: خشم و شهوت دشمن‌ترین دشمنان بشرند. با پرورش دینی و مهار کردن این دو غریزه سرکش خطرناک، انسان به بالاترین درجه فضیلت می‌رسد و انسان برای رسیدن به این فضیلت باید صفات انسانی را مستحکم کند.


 مشاوره کودکان
رشد غریزه جنسی از 6 ماهگی تا 3 سالگی
در 6 ماهگی کودک متوجه عضو تناسلی خویش می‌شود و این دریافت در طی بسیاری از اکتشافات حسی - حرکتی که در این مرحله یافت می‌شود، به دست می‌آید؛ مثلا: کودک به دست‌ها، پاها و انگشتان خود و... پی می‌برد. در 18 ماهگی اصطلاح عمومی «نی، نی» برای پسرها و دخترها به کار می‌برد.
در 2 سالگی به والدین خود علاقه زیادی نشان می‌دهد. هنگام خواب آنها را می‌بوسد، اندام تناسلی خود را با نامی که به «ادرار» می‌گویند، می‌نامد، از نوع لباس و کوتاهی موی سر، پسرها را از دخترها تشخیص می‌دهد، بین بزرگ‌ترها، با اصطلاح عمومی «خانم» و «آقا» تفاوت می‌گذارد، اما برای نامیدن کودک، اسامی خاص آنان را می‌گوید.
در 5/2 سالگی با اندام‌های جنسی مخصوص خود آشنایی دارد و ممکن است هنگامی که لخت باشد، آنها را لمس کند. می‌داند که مانند پدرش یک پسر است و با دخترها و مادرش اختلاف دارد (و برعکس)، می‌داند که پسرها و پدرها اندام تناسلی مخصوص به خود را دارند، بین جنسیت کودکان با استفاده از اصطلاحات جنسی «پسر» و «دختر» فرق می‌گذارد، هنگامی که در مورد جنسیتش سوال کنند، تعلق به جنس مخالف را انکار می‌کند: «من دختر نیستم.»
در حدود 3 سالگی هنگامی که جنسیتش را از او می‌پرسند، جنس خاص خود را بیان می‌کند: «من یک پسر هستم.» به ازدواج علاقه دارد، میل دارد که با پدر و مادر خود و افراد دیگر ازدواج کند! در طول بازی، جنس‌ها را از هم تشخیص نمی‌دهد و علاقه موقتی و قابل تغییری به یک «دوست» از جنس مخالف دارد. گاهی ممکن است در طول بازی سوالات عجیبی بپرسد که شما تصور کنید کودکتان خیلی بیش از حد می‌داند، ولی غالبا این سوال‌ها به یکباره از ذهن خود برمی‌خیزد و گاها به صورت اتفاقی اینگونه سوالات را می‌پرسد.


 مشاوره کودکان
6-4 سالگی
در 5/3 سالگی علاقمندی به نوزادان را آغاز می‌نماید، پرسش‌هایی را مطرح می‌کند: «هنگامی که نوزاد می‌آ‌ید، چه می‌تواند بکند؟ او از کجا می‌آید؟» و اکثر بچه‌ها آن‌چه را که مادر می‌گوید و توضیح می‌دهد که نوزاد در درون او رشد می‌کند، درک نمی‌کنند. در 4 سالگی با دست آلت تناسلی خود را می‌گیرد، بسیاری از تمایزات بین بچه‌ها، بر اساس جنسیت انجام می‌شود، ممکن است جواب مادر را که می‌گوید نوزاد در شکمش رشد کرده است بپذیرد، سوالاتی در رابطه با این‌که نوزاد چگونه از شکم مادر خارج می‌شود، مطرح می‌کند.
در 5 سالگی بازی‌های جنسی را کمتر انجام می‌دهد و بسیار عفیف است، بچه‌ها هنگامی که لخت هستند غالبا کمتر خود را به یکدیگر نشان می‌دهند، ممکن است کودک از خود بپرسد چرا پدرش مانند مادرش سینه ندارد، یا خواهرش آلت تناسلی مردها را ندارد، بعضی کودکان 5 ساله مایلند جنسیت خود را عوض کنند. در بازی کمتر «جنس»ها را از هم تشخیص می‌دهد، دورانی را که در شکم مادرش بوده است، تجسم می‌نماید. دوباره شروع به پرسیدن می‌کند:
«نوزادها از کجا می‌آیند؟» و هر پاسخی را که دریافت می‌کند، قبول کرده و بدون این‌که چیزی از آن بفهمند آن را تکرار می‌کنند.
در 6 سالگی نیز آگاهی مشخصی به اختلافات ساختار بدنی بین «جنس‌ها» پیدا می‌کند، به بازی‌های جنسی می‌پردازد که مهم و خطرناک نیستند، پرستار بازی می‌کند و دماسنج‌های مقعدی را به کار می‌برد. در اختلاف‌گذاری بین مذکر و مونث، دچار نوعی سردرگمی می‌شود. کودک دوست دارد با یک نفر از جنس مخالف و اغلب با یکی از والدینش ازدواج کند، به اصل و مبدأ وجودی نوزادان، به حاملگی و تولد، علاقه و توجه پیدا می‌کند، باز می‌پرسد که: نوزاد چگونه به وجود می‌آید و این پاسخ را که نوزاد در شکم مادرش رشد می‌کند و از یک «تخم» به وجود می‌آید، قبول می‌کند، اگر دوستان بزرگ‌ترش پیش او از روابط جنسی صحبت کنند، کودک مضطرب می‌شود و معمولا درباره آن از مادرش سوال می‌کند. غالبا در اینطور مواقع مادران هستند که بچه‌ها از آنها سوال می‌پرسند. مادران هم باید تا جایی که می‌توانند اطلاعات خود را در این زمینه‌ها بالا ببرند تا بدانند چه جوابی به کودک خود بدهند و آنها را آگاه کنند.


 مشاوره کودکان
9-7 سالگی
در 7 سالگی به تفاوت‌های جنسی کمتر توجه می‌کند، بازی‌های جنسی انجام می‌دهد، به نقش و ویژگی‌های جنسی دخترها و پسرها توجه می‌کند، به تولد یک بچه در خانواده علاقه شدید دارد و به طور کلی تقاضای یک نوزاد هم‌جنس خود را دارد، به حاملگی مادرش توجه و علاقه پیدا می‌کند، از رشد نوزاد بسیار متعجب می‌شود، می‌خواهد بداند که نوزاد چگونه تغذیه می‌کند، با دانستن اینکه نوزاد از دو دانه (یا دو تخم) یکی از طرف مادر و یکی از طرف پدر به وجود می‌آید قانع می‌شود، گاهی جزئیاتی در مورد تولد می‌پرسد: مادرش کجا خواهد بود؟ نوزاد چگونه خارج خواهد شد؟» و یا سوالات مشابه دیگر که فکرش را مشغول می‌کند.
در 8 سالگی توجهات و علائق بسیار بالا به کشفیات جنسی و بازی‌ها دارد، از نگاه کردن به بدن لخت دیگران، صحبت کردن بی‌پرده، خندیدن به حالت تحریک‌آمیز و پچ‌پچ کردن، لذت می‌برند، دخترها شروع به پرسیدن سوالاتی در مورد عادت ماهیانه می‌کنند، پسرها متوجه دختران زیبا و دختران متوجه پسران خوش‌تیپ می‌شوند، گروه‌های زوجی دختر - پسر، در بازی کمتر مشاهده می‌شود، علاقه محبت‌آمیز شدیدی به نوزاد نشان می‌دهد، اطلاعات بسیار مشخصی در رابطه با جای نوزاد در شکم مادر، درخواست می‌کند، بعضی از دخترها از خود می‌پرسند: «نقش پدر در تولید مثل چیست؟»
در 9 سالگی گاهی با دوستان هم‌جنس خود به مبادله اطلاعات در مورد مسائل جنسی می‌‌‌پردازد، به شرح جزئیاتی در مورد اعضای مخصوص خود و عملکرد آنها علاقمند می‌شود، ممکن است از این‌که در حالت لخت، خود را به پدر و مادرش نشان دهد (به جنس مخالف) اجتناب کند در بازی، «جنس»ها از هم جدا می‌شوند، هنگامی که مختلط هستند، ممکن است اتفاقاتی ناخوشایند روی دهد. ممکن است نگران روند تولید مثلی خود باشند. مشاوره کودکان
مشاوره کودک توسط مشاور کودک، دکتر مشاور کودکان،مشاور کودک خوب، در مراحل مشاوره کودک در خانواده، مشاوره کودک در مدرسه و مشاوره کودک در بین هم کلاسی ها و دوستان و اقوام خانوادگی انجام پذیر است.
مشاوره کودک


دکتر کودکان دکتر کودکان ، دکتر روانشناس کودک ، دکتر روانپزشک کودکدکتر کودکان

مشاوره کودک شما

در بهترین مراکز مورد تایید

کانون مشاوران ایران


کانون مشاوران ایران با افتخار با استفاده از برترین دکتر روانشناس و روانپزشکی بهترین خدمات مشاوره کودک و مشاوره مادران و والدین و برگزاری دوره های آموزشی برای کودکان و والدین را به شما ارائه می دهد!


مشاور کودکان