مشاوره آنلاین تلفنی یا حضوری
۸۸۴۲۲۴۹۵ -۰۲۱

اختلاف نظرهای همسران

                                                        مرکز مشاوره زنان

مشاوره فردی و امور مربوط به آن بهترین سایت مشاورخانواده سال 1391. 4.6
اختلاف نظرهای همسران
اختلاف نظرهای همسران در زمینه ی تربیت کودکان دلیل بسیار مهمی در ایجاد دغدغه های زناشویی خواهد بود لذا همسران باید سعی کنند تا به این اختلاف نظرهای خود در زمینه تربیت کودک توجه ویژه داشته و آنها را مدنظر قرار دهند. همسران بایستی در زمینه های مختلف موارد مورد نیازهای شان را برای به تفاهم رسیدن دریافته و چه در مواردی که با یکدیگر موفق اند و در چه مواردی که مخالف اند آگاهی کسب نموده و در نهایت برای رسیدن به شرایط بهتر کودک شان تلاش کنند. مواردی مانند زمان زمان انجام تکالیف و خواب و غذا در این زمینه مهم است. اگر کودک در خانه به طرز درست تربیت شده است مثلاً برای یک عادت بد او ممنوعیت خاص برایش در نظر گرفته شده هردوی والدین باید این موارد را مد نظر قرار داده و در صورتی که کودک نزد ان ها است این موارد را رعایت نمایند تا هم به همسر خود احترام گذاشته باشند و هم کودک بفهمد که این کار او غلط بوده است.
در زمینه ی مراسمات نیز بایستی گفت که همسران بایستی به یک سرپرستی مشترک و مطلوب در زمینه های گوناگون دست یابند یکی از مراحل مهم سرپرستی مشترک موفق این است که همسران بتوانند بر احساسات خود مسلط شده چرا که برخی از افرادی مراسمات ویژه را به عنوان یک فرصت مهیج می دانند که در آن بتوانند به طور معناداری به جشن گرفتن وضعیت جدید خود پرداخته در حالی که بسیاری از همسران و کودکان احساسات بسیار سختی را در این دوران تحمل می کنند مانند حسادت خجالت و ترس. همسران گاهی دچار اضطراب بسیار زیادی می شوند و ممکن است به صورت ناخودآگاه کنترل زیادی بر روی اعصاب و رفتار خود نداشته باشند و به همین میزان که با همسر خود بدرفتاری می کنند با کودک و فرزند نیز رفتار بدی داشته باشند و در پس این رفتارها تصور کنند و با خود به فکر فرو روند.
رفتار والدین اگر این گونه باشد در نتیجه این افکار و توهمات باعث می شود که کودک احساس گناه کرده و مسئولیت اختلاف نطرات همسران را بر گردن خودش می اندازند و در این زمان باید به کودکان خاطر نشان کرد ماسپل و مشکلات ناشی از خطای آنها نمی باشد و این مشکل ریشه و دلایل دیگری دارد. همواره باید به درستی با کودک ارتباط برقرار نموده و هیچ گاه اجازه ندهید که احساس تنهایی و بی کسی کند لذا با این کار کودک به خوبی حس را از اطرافش دریافت می کند. برخی از کودکان خیال می کنند که می توانند والدین را به هم نزدیک کنند لذا بایستی به کودک توضیح داد که اختلافات به خاطر وجود او نمی باشد و در نتیجه او نمی تواند وضعیت را درست کند.
به کودکانتان بیاموزید که به جای پرخاشگری و رفتار بد مثلا بگویند که از این وضع ناراحت است. به کودکانتان بیاموزید تا احساسات خود را از راه نقاشی کردن و نوشتن بیان کنند. همچنین به آنها یاد دهید که به هیچ عنوان از اینکه از دیگران دوست داشته می شود نگران نیستید و هر ئو طرف انجام دادن آنها لذت می برید مانند خرید. همانگونه که قبل از ازدواج در صدد تحقیق و جمع آوری اطلاعات در مورد همسر و زندگی آینده بودید بایستی پس از ان نیز به دنبال جمع آوری ان در زمینه ی زندگی خود و کودکانتان در شرایط مختلف باشید. در نهایت باید گفت همسران نه تنها به دلیل داستن اختلافات باید برنامه ای منظم برای انجام امور مربوط به کودک خود را داشته باشند بلکه بایستی به صورت مناسب از خود مراقبت کنند و در زمینه سلامت جسمی و روحی خود موارد مهمی را مدنظر داشته باشند چرا که اختلال در تفکرات آنها می تواند سبب عدم بازده خوب آنها شده و دغدغه های بسیار زیادی را در پروسه کمک و نیز انجام وظیفه آن ها در قبال کودکشان به وجود آورد، به طور مثال همسران باید سعی کنند تا خود را از دیگر افراد جامعه جدا نکرده، با آشنایان و اقوام و دوستان گذشته خود که با آنها حس خوبی دارند کماکان ارتباط برقرار کنند و نیز مواظب سلامت جسمانی خود و کودکانشان باشند و به وضعیت ظاهری خودشان اهمیت داده و با انجام کارهای مناسب مانند ورزش کردن و تغدیه مطلوب سلامت جسمی و زیبایی های فردی خوند را حفظ کند. در نهایت بایستی گفت اختلاف نظرهای همسران در زمینه های تربیت کودک و نیز رسیدگی به امور او در زندگی بسیار با اهمیت است لذا اختلاف نظرهای همسران باید به درستی توسط ان ها مدیریت گردد.                                                          مشاور خانواده

مشاوره فردی