بهترین سایت مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج آنلاین 1391
مشاوره آنلاین تلفنی یا حضوری
۸۸۴۲۲۴۹۵ -۰۲۱

مشاوره کودک | تربیت کودک | بیداری غریزه جنسی

مشاور کودکان


مشاوره کودک و امور مربوط به آن بهترین سایت مشاورخانواده سال 1391. 4.6
بیداری غریزه جنسی
طفل در سایه برخورد و تماس خویش با منبع لذت، غریزه جنسی را کشف کرده و تماس و ارتباط را تداوم می‌بخشد. این کشف به صورت‌های مختلف دیده می‌شود:
1- دستکاری آلت تناسلی که ناشی از بیکاری است
2- حبس ادرار و مدفوع و در نتیجه احساس خارش و لذت در بدن و در قسمت خاص
3- تماس و اصطکاک با جسم زبر یا نرم از طریق مالیدن خود به تشک، دوچرخه، نرده و...
4- نوازش‌های نادرست و لمس‌های نیندیشیده والدین از بدن و ران‌های کودک
5- لم دادن و به خود پیچیدن کودک در رختخواب، بعد از بیدار شدن از خواب
6- غلغلک کف پا و نقاط حساس بدن کودک
7- عریان بودن کودکان و دستمالی یکدیگر
8- هم‌نشینی و هم‌بازی شدن با کودکان مبتلا به مشکلات جنسی
9- مشاهده رفتارهای جنسی والدین توسط کودک
10- سوءاستفاده جنسی از کودک توسط دیگران
گاهی غریزه در سایه آموختن‌ها، کشف و شناخته می‌شود. ممکن است گاهی فرد منحرف و آلوده آن را به کودک بیاموزد و گاهی هم ممکن است خطا و اشتباه والدین به طور غیر عمد غریزه جنسی را به کودک بیاموزد. مثلا در حضور کودک و به گونه‌ای بی‌پروا، و با این تصور که او طفل است و از این امور سر در نمی‌آ‌ورد، رفتارهای بدآموزی را دارند. والدین باید توجه داشته باشند آن‌چه را که طفل امروز می‌بیند و می‌شنود، ممکن است برایش نامفهوم باشد، ولی روزی با تحریک یا جرقه‌ای در ذهن، برای او مفهوم و معنی پیدا خواهد کرد.
می‌دانید که نیروی غریزه جنسی از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است و تا زمان بلوغ همچنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد، اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام آرام زمان بیداری و شکفتگی آن می‌رسد. پرسشگری از صفات نیکو و برجسته کودکان است و فقدان آن نگران‌کننده است. بنابراین اگر کودک به هر دلیل و علتی، سوالی را در مورد مسائل جنسی مطرح ساخت، نباید آن را نشانه انحراف دانست و با آن به مقابله پرداخت، زیرا این مقابله خود نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت. در نتیجه باید به سوالات کودک پاسخ داد، طوری که هم زمینه‌های انحراف جنسی کودک فراهم نشود و هم پاسخ ما دارای آثار سوء دیگر نباشد. یعنی پدر و مادر باید بدون این‌که فرزندشان را احساس کنند، در حد نیاز به آنها پاسخ دهند، نه پاسخی که موجب تحریک قوای جنسی شود و نه پاسخی که شرم و حیای آنان را از بین ببرد. بسیاری از والدین برای پاسخگویی، یا طفره می‌روند و یا پاسخ‌های غیرواقعی ارائه می‌کنند. البته اگر به محض این‌که زمینه بازی و سرگرم کردن کودک را برایش فراهم کنیم، برای همیشه آن سوال را فراموش می‌کند، طفره رفتن کارساز خواهد بود، اما چنانچه او به دنبال یافتن پاسخ است، جواب ندادن به او و قانع نساختن او، خطرات بیشتری می‌آفریند.
پاسخ باید متناسب با سن کودک باشد تا به خوبی او را قانع کند. البته نیازی نیست ریزه‌کاری‌های مطالب و آن‌چه که در پاسخ و قانع شدن او دخالتی ندارد، بازگو کنیم، زیرا باعث بلوغ زودرس شده و ممکن است کودک دچار انحرافات جنسی شود. دروغ جواب دادن نیز ممکن است به ظاهر مشکل را حل کند، اما پس از گذر زمان و رشد کودک، اعتمادش را از پدر و مادر سلب می‌کند، زیرا او خواهد فهمید که پدر و مادرش به او دروغ گفته‌اند و دروغ‌گویی را یاد می‌گیرد. همچنین اگر والدین به سوالات جنسی فرزندان خود پاسخی ندهند، ممکن است آنها این سوالات را از کسانی بپرسند که در مقابل، پاسخ درست دریافت نکنند و در نتیجه موجب انحرافات جنسی آنها شود. ممکن است برخی دیگر نیز در جواب اینگونه سوالات تندی کنند که این مسئله موجب کنجکاوی بیشتر آنها شده و کودک برای یافتن پاسخ خود به کسان دیگر یا روش‌های دیگر مراجعه می‌کند که گاهی باعث می‌شود با مشکلات جنسی روبرو شود. بنابراین پاسخ گفتن در حد نیاز و در سطح فهم فرزندان و سربسته و مفید بودن آن، اولا حیا را در آنها به وجود می‌آورد و ثانیا آنها را قانع کرده و از مشکلات احتمالی دور می‌سازد. همانطور که می‌دانید انسان دارای غرایز مختلفی است؛ غرایزی همچون گرسنگی، تشنگی، که بایستی به موقع و به اندازه کافی ارضاء گردند. اما دسته‌ای از غرایز چنانچه فرد اقدام به ارضای آنها نکند موجب مرگ نمی‌شود، ولی در بلندمدت باعث انحراف از مسیر طبیعی خود می‌گردد، ماننده غریزه جنسی. غریزه جنسی از جمله مخلوقاتی است که خداوند با حکمت و درایت آن را خلق کرده است و انسان هم باید با درایت، آن را کنترل نماید تا در وقت لازم از آن بهره‌برداری مناسب نماید.
باید توجه داشت که خانواده نقش نخستین را به عهده دارد، محیط ناسالم خانواده‌هایی که جاهل، متعصب یا فاقد معلومات کافی برای آموزش فرزند هستند، نداشتن تعلیم و تربیت صحیح خانواده‌ها در راهنمایی فرزندان و عدم توانایی آنان در تحلیل مسائل جنسی و نیز بی‌ثباتی وضع خانواده و تظاهر جنسی والدین در برابر کودک از جمله موارد ایجاد انحراف در کودکان و پدید آورنده ناکامی جنسی در سنین بعدی است. عوامل متعددی در ایجاد انحرافات جنسی کوکان و نوجوانان وجود دارد، از جمله:
1- تامین منابع اقتصادی از طریق تحریک نیازهای جنسی
2- برقراری رابطه با افراد چاپلوس و فاسد
3- سستی نباید خانواده و ضعف اعتقادات اخلاقی، مذهبی
4- عدم برخورد قاطع از جانب نیروهای حافظ امنیت جامعه
5- فراوانی و کثرت افراد خانواده و عدم توانایی والدین به سرپرستی و تربیت فرزندان
6- محیط ناسالم و آلوده جامعه، آموزشگاه و هم‌درسان و مربیان ناصالح
7- زندگی در محیط‌های کوچک، محدود و بسته
8- تبلیغات، تصاویر تحریک‌زا و کتاب‌های جنسی
9- برنامه‌های مبتذل و تحریک‌آمیز بعضی از سایت‌های اینترنتی
10- عدم تکامل احساسات و ادامه غیر عادی فعالیت‌های جنسی در دوران تکامل شخصیت و...
راه‌های مختلفی برای پیشگیری از انحرافات جنسی وجود دارد که می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده نمود، از جمله:
1- آموزش کافی به والدین
2- آموزش جامع به مربیان، آموزگاران و دبیران تربیتی
3- آموزش کافی به نوجوانان و جوانان
4- حفاظت اخلاقی و تربیت به ویژه از نوجوانان دختر
5- تکریم شخصیت
6- کار مداوم، زندگی سالم
7- تنظیم خواب
8- بستر مناسب خواب
9- آسیب‌زدایی از محیط و...


 مشاوره کودکان
مشاوره کودک توسط مشاور کودک، دکتر مشاور کودکان،مشاور کودک خوب، در مراحل مشاوره کودک در خانواده، مشاوره کودک در مدرسه و مشاوره کودک در بین هم کلاسی ها و دوستان و اقوام خانوادگی انجام پذیر است.
مشاوره کودک


دکتر کودکان دکتر کودکان ، دکتر روانشناس کودک ، دکتر روانپزشک کودکدکتر کودکان

مشاوره کودک شما

در بهترین مراکز مورد تایید

کانون مشاوران ایران


کانون مشاوران ایران با افتخار با استفاده از برترین دکتر روانشناس و روانپزشکی بهترین خدمات مشاوره کودک و مشاوره مادران و والدین و برگزاری دوره های آموزشی برای کودکان و والدین را به شما ارائه می دهد!


مشاور کودکان